En İyi 5 Video Kayıt Programı

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda en iyi video kaydetme programlarını inceleyeceğiz.İnternet ile haşır neşir olduğum ilk zamanlardan bugüne hepsini kullanıp test ettim.Aslında hala daha kullanmaya devam ediyorum.En beğendiklerim den daha az beğendiklerime doğru bir sıralama yapacağım.Hadi başlayalım.


Mirillis Action

Bu sıralamada Mirillis Action programını 1. sıraya koyuyorum.Ekran yakalama adına oluşturulmuş bana göre en iyi programlardan bir  tanesidir.Ben genel olarak kayıtlarımı bandicam programı ile alıyordum.Lakin bandicam programında tam çerçeve olarak ekran videosu alamıyorsunuz.Boyutunu sürekli sizin ayarlamanız gerekiyor.Ben de ufak bir arayışa geçtim ve Action programını buldum ve indirdim.Gerçekten HD kalitede ekran kaydı alıyor. Internette yaptığım birkaç araştırma sonucunda da bunun üstüne daha iyi bir kayıt programının olmadığını gördüm.Eğer masaüstünden HD kalitede video kaydetmek istiyorsanız Mirillis Action programı biçilmiş kaftan diyebilirim.

Yalnız Mirillis Action programı çok güzel kayıtlar alsa da kayıt esnasında bilgisayarınızın kasmasına sebep olabiliyor. Eğer benim bilgisayarım çok güçlü problem olmaz diyorsanız sizin için sorun olmayabilir.Lakin orta halli bir bilgisayarda kayıt anında ufak kasmalar yaşayabilirsiniz.

Bandicam

Özellikle oyun videosu çekecek arkadaşlar veya montaj videosu hazırlayacak arkadaşlar için harika bir program.Türkçe dil desteği var.Kullanımı gayet kolay ve kayıt yaparken herhangi bir kasma yapmıyor.Uzun süre ben programı kullandım.Hatta League of Legends oyununda tekrar montaj videosu hazırlamaya karar verirsem yine Bandicam programını kullanacağım.Geçmiş maçlardaki kayıtları alırken FPS değerlerim herhangi bir şekilde düşüş yaşamıyor.30 – 60 FPS değerinde gerçekten güzel kayıtlar alabilirsiniz.Eğer Bandicam programını nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorsanız YouTube kanalımdan ayrıntılı şekilde anlattım Bandicam programı nasıl kullanılır adlı videoyu izleyebilirsiniz.

Open Broadcaster Software (OBS)

OBS programı gerçekten Geniş çaplı bir program. bu program üzerinden isterseniz kayıt olabilir isterseniz de yayın yapabilirsiniz.Twitch üzerinden yayın yapan çoğu kişi bu programı kullanıyor.Yayın yapmak için gerçekten harika bir program olabilir lakin ben masaüstünden aldığı kayıtları beğenmedim.Bandicam programı nasıl yapılır adlı videoyu OBS programından çektim.1920 x 1080p çerçevesindeki videoyu biraz bulanıklaştırdı.Bunu gördükten sonra Mirillis Action programına geçtim.Eğer YouTube kanalımdaki son videolara bakarsanız kaliteyi daha iyi anlayacaksınız.OBS Programını son değerlerine çektiğimde öyle bir sonuçla karşılaştım.Siz yinede OBS programını indirerek test yapabilirsiniz.OBS programı diğer video kayıt programlarına göre kayıt için daha çok seçenek sunuyor.

Camtasia Studio

Camtasia Studio programı hem video kaydetmenize olanak sağlıyor hemde kayıt bittikten sonra çektiğiniz videoyu Camtasia programında düzenleyebiliyorsunuz.Video kaydetme işine yeni başlayacak arkadaşlar için harika bir program.Videonuzu Camtasia programında çektikten sonra açılan pencerede rahatlıkla düzenleyebiliyorsun.Türkçe dil desteği sağlıyor.Kullanımı gayet kolay ve yüksek boyutta video çıktısı vermiyor.Hatta toplu olarak video çıktısı alabiliyorsunuz.5 tane videonuzu düzenleyip kaydettikten sonra hepsini seçerek render işlemine bıraka biliyorsunuz.Bana göre bu programın en güzel özelliklerinden bir tanesi budur.Bundan 5 yıl önce müzik videolamı toplu halde Camtasia programından yapıyordum.Bana herhangi bir şekilde sıkıntı çıkarmadı.

Beğenmediğim taraflarına gelecek olursak, ses kaydını beğenmediğim bir şekilde alıyor. Yani orijinal sesi bir kaç tık inceltiyor.Bunu kayıtta yaptığı için düzeltemiyorsunuz.Yeni sürümlerinde bu problemin düzeltilip düzeltilmediği hakkında herhangi bir bilgim yok.Yalnız şunu demeden geçemeyeceğim, eğer profesyonel bir şekilde video düzenlemek istiyorsanız Sony Vegas gibi programları öğrenmeniz gerekiyor.Camtasia Studio başlangıç seviyesindeki arkadaşlar için uygundur.

Fraps

Fraps programı yıllardır ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır.Gerçekten aldığı kayıtlar HD kalitededir.Yama bulmadığınız sürece Türkçe olarak kullanamıyorsunuz.Çok fazla ayar seçeneği bulunmuyor.Genel olarak oyun kaydı, ekran kaydı, ses kaydı ve ekran fotoğrafı çekebiliyorsunuz.Program ingilizce olsa da kullanımına rahat alışırsınız.Yalnız bu programı tek kötü yanı video çıktıları çok büyük boyutta oluyor.Örnek olarak League of Legends oyunundaki 10 dakikalık bir kayıt 10 gigabyte aşabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir